Gymnázium Jaroslava Vrchlického Klatovy : ZEMĚPIS

Cesta: Titulní stránka > Předměty > Zeměpis
Výborné výsledky
Přední místa v celostátních hodnoceních středních škol, výborné výsledky studentů u státní maturity
Proč jít studovat na gymnázium

Instagram

#NaGympluJeFajn
Klatovy Šumava

Zeměpis

Zeměpis je předmět, jehož význam v současném globalizovaném světě z důvodu rozvoje cestování, mezinárodního obchodu a provázanosti jednotlivých ekonomik a integrací neustále roste. Zeměpis se tak stává více než kdy jindy předmětem, který by měl velkou měrou formovat myšlení a postoje žáků ve smyslu environmentální výchovy, měl by vést k pochopení a respektování lidí odlišné rasy, národa, kultury či náboženství. Zároveň poskytuje studentům informace o fungování a vývoji fyzickogeografické i socioekonomické sféry a vysvětluje vazby mezi nimi. Zeměpis (geografie) je syntetická věda, která spojuje poznatky různých vědních disciplín, studuje krajinnou sféru a vztahy mezi krajinou a lidskou společností v prostoru a čase.

Výuka zeměpisu

Zeměpis se vyučuje na nižším stupni gymnázia (prima – kvarta) v dotaci dvou hodin týdně, na vyšším stupni se vyučuje ve třech ročnících (kvinta – septima víceletého studia, 1. – 3. ročník čtyřletého studia), kde je hodinová dotace rovněž 2 hodiny týdně.

Většina hodin zeměpisu se vyučuje v odborné multimediální učebně S-26, která je vybavena počítačem, dataprojektorem a promítacím plátnem. Tím se výuka zeměpisu stává názornější a pro studenty i zajímavější. V rámci projektu „Přechod na komplexní multimediální výuku na Gymnáziu J. Vrchlického v Klatovech“ bylo vytvořeno značné množství elektronických výukových materiálů, které jsou ve výuce hojně využívány. K výuce zeměpisu se rovněž používají učebnice a atlasy, různé mapy, časopisy a samozřejmě internet. Při výuce lze též využít bohatou sbírku zeměpisných pořadů na videokazetách či DVD. Novinkou je používání tabletů ve výuce některých tříd. Při zeměpisu jsou na tabletech využívány zejména elektronické atlasy.

Náplní učiva zeměpisu jsou různé tématické celky, např. Země jako součást vesmíru, kartografie, fyzická geografie (atmosféra, hydrosféra, litosféra, pedosféra, biosféra), socioekonomická geografie (geografie obyvatelstva a sídel, geografie hospodářství, politická geografie), regionální geografie jednotlivých světadílů a oceánů, geografie ČR a místního regionu. Kromě těchto tradičních témat se zabýváme také problematikou ekologie, vývoje krajiny, trvale udržitelným rozvojem, aktuálními problémy ve světě, přírodními pohromami a ochranou před nimi. Značný důraz je kladen na mezipředmětové vztahy.

Samozřejmou součástí výuky jsou zeměpisné exkurze do různých regionů ČR.

Sexty a 2. ročníky absolvují každoročně v září komplexní zahraniční exkurzi, která zahrnuje nejen zeměpis, ale také ostatní předměty, zejména biologii a dějepis. Studenti si volí mezi dvěma destinacemi, kterými jsou Chorvatsko a Alpy.

Studenti s hlubším zájmem o zeměpis si mohou v posledních dvou ročnících studia zvolit seminář ze zeměpisu – v předposledním ročníku 2 hodiny týdně a v posledním ročníku 3 hodiny týdně.
Přehled členů komise